Minä lähden Pohjois-Karjalaan – Ursak ennakko
Seikkailukesä saa jatkoa Ursakista, Karelian seikkailu-urheilijoiden järjestämästä kisasta. Mittaa koitokselle tullee 24 tuntia ja sen jälkeen aloitetaan lepäily kohti kauden pääkisaa.
Karsu on seurana lähellä sydäntä. Olen kisannut paljon seuran edustajien kanssa, ja jotenkin Pohjois-Karjalaan on helppo samaistua: monessa mielessä vastaavaa periferiaa, kuin Lappi ja oma kotiseutukin. Ja hienoja kisoja järjestävät, ja lähellä! Eihän automatkaa tule normaalin yhdeksän tunnin sijasta kuin alle kuusi tuntia.

Ursak sopi hyvin kalenteriin ennen Raidarania, mutta olin lähellä jo perua osallistumisen. Kisan jälkeen enemmän, että miksi. Nyt kuitenkin sitoutuneena ja erittäin odottavana kohti lauantain starttia. Tarkoitus on testata muutamia varusteita, muun muassa Bushidot eivät ole olleet vielä pidemmällä reissulla mukana. Lisäksi testaan syömisiä, ja nautiskelen muutenkin yöstä. Samalla kisa on viimeinen pitkä koitos, toki jonkinmoista rasitetta tulee vielä Ii:n kisasta heinäkuun alussa. Kisa-alue on vieras, lukuunottamatta muutamaan vuosituhannen alun X-sprinttiä, joita on tullut kisattua Joensuun tienoilla.

Pisimmässä sarjassa on hyvin joukkueita, ja taso on korkea. Hienoa ja mahtavaa, että pääkaupunkiseudun ulkopuolellakin saadaan kovatasoisia ja runsaslukuisia seikkailu-kisoja pystyyn. Kisaan OP:n kanssa, Espanjan tiimistä on tulosaa myös Jaakko, Jussin jäädessä kotiin. Aiemmin OP:n kanssa on kisattu kahdestaan yksi 24 tunnin Ursak kolme vuotta sittenja menestyksekäs 24h Endurance Quest. Hyvin sopii tyyli ja toimii meno.

Mikäli vanhat merkit paikkaansa pitävät, on Ursakissa vaativaa sunnistusta, pitkä reitti ja varmasti tekemistä koko kisan ajaksi. Turhia ei kikkailla. Matkat ovat taas pitkältä kuulostavia: pyöräily 155 km, melonta ja rullaluistelu 35 km ja juoksu 50 km:iä. Jonkun kerran saa taas pistää tossua toisen eteen. Onneksi tuli rullaluistleukin testattua parin lenkin verran ja liekö jotain muistissa kuukauden takaisesta hiihtokaudestakin.

Evääksi lähtee mukaan Arcticwarriors energiashotteja ja tehosteeksi Taistelijaa. Jaoin torstai.iltana valmiiksi juomajauheet juomapulloihin ja -pusseihin. Juomapussissa on laimeahkoa urheilujuomaa, pyörän pulloissa tujumpaa tavaraa, jossa on mukana proteiinia. Melonnassa juon pussista proteiinijuomaa, sitä varaan myös vaihtolaatikkoon. Tein myös hunajasta juotavaa shottia pulloon, se helpottaa roskien ja pakkausten kanssa puljaamista. Lisäksi mukana on suklaata ja pähkinöitä, sekä meetvurstia, croissantteja, karjalanpiirakoita ja sipsejä. Syömistä treenaan nyt niin, että pyrin syömään mahdollisimman paljon kiinteää ruokaa, se on ollut minulle yleensä vaikeaa.

Keli ei tule olemaan ainakaan liian kuuma, yöllä voi olla viileätäkin, mutta mitään jatkuvaa kaatosadetta ei sentään tällä hetkellä lupaa.

Ursakin jälkeen alkaa itsellä täysin huoltoon pnostava kausi, eli lepäillen kohti Espanjaa. Tarkoitus on vielä saada kremppaa pois, ja hyvä iskukyky heinäkuun puooleen väliin mennessä.